Farský úrad

Úradné záležitosti na farskom úrade môžete vybaviť najlepšie po večernej sv. omši v pracovný deň. Keď sme prítomní, vybavíme vás kedykoľvek. Termín návštevy môžete dohodnúť aj telefonicky. Prosíme, nevybavujte úradné záležitosti v nedeľu a prikázaný sviatok; pokiaľ je to možné, ani vo štvrtok (tzv. kňazský deň). Ak sa jedná o súrnu záležitosť alebo ste vo farnosti na návšteve, sme vám k dispozícii aj v tieto dni. V prípade neprítomnosti využite telefónny kontakt:

Mgr. Ján Smolka, dekan, farár farnosti: 0905 383 088
Mgr. Mikuláš Šurín, kaplán farnosti: 0949 791 115

Sviatosť krstu
Krst sa môže nahlásiť kedykoľvek po večernej sv. omši cez pracovný deň, čo najskôr po narodení dieťaťa. Krst sa vysluhuje každú 2. a 3. nedeľu v mesiaci cez sv. omšu o 10:15 hod. Sviatosť krstu bez sv. omše vysluhujeme každú 2. a 3. sobotu o 10:00 hod. Sviatosť krstu sa vysluhuje vo farskom kostole, v ktorom sa nachádza krstný prameň. Krstná náuka býva vždy vo štvrtok pred krstom po večernej sv. omši. Aby niekto mohol prijať úlohu krstného rodiča, je potrebné:
1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
2. aby zavŕšil 16. rok života;
3. aby bol katolík, pobirmovaný a ktorý už prijal najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať (ak sú manželia, je potrebné, aby boli cirkevne zosobášení);
4. aby nebol postihnutý kánonickým trestom;
5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.
Pokrstený nekatolík môže byť pri krste jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu. Ak nie je možné nájsť vhodných krstných rodičov, spĺňajúcich podmienky stanovené zákonom, možno krst udeliť bez krstných rodičov. Krstný rodič musí predložiť platný krstný list, nie starší ako 3 mesiace.

Sviatosť manželstva
Sobáš môžete nahlásiť kedykoľvek po večernej sv. omši v pracovný deň, minimálne 3 mesiace vopred. Najprv si dohodnite termín na fare, až potom na mieste, kde sa bude konať hostina (takto sa vyhnete komplikáciám kolidovania termínov iných našich povinností, napr. prikázaný sviatok, iné pastoračné záležitosti a podobne). Po dohodnutí termínu na fare si snúbenci vybavia civilnú zápisnicu na matrike v Nemšovej a tú prinesú na prvú náuku, kedykoľvek po večernej sv. omši (najlepšie sa dohodnúť telefonicky). Druhá sobášna náuka býva vždy v pondelok po prvom piatku o 18:45. Liturgický nácvik býva po večernej sv. omši pred dňom sobáša, kedy zároveň snúbenci pristúpia k sv. spovedi. Piatok je v Cirkvi deň pokánia, kedy si pripomíname umučenie a smrť Pána Ježiša. Preto sobáš, ako radostná udalosť, býva v sobotu.

Pohreb
Pohreb treba nahlásiť čo najskôr po úmrtí osobne na fare, alebo telefonicky. Najskôr treba dohodnúť termín pohrebu na fare, až potom ísť do pohrebnej služby.