Kostol sv. Michala archanjela

Najvýznamnejšia historická pamiatka v Nemšovej je barokový rímsko-katolícky kostol zasvätený sv. Michalovi archanjelovi, ktorý je patrónom mesta. Je postavený na pôvodnom mieste kostola, spomínaného už v roku 1332, ktorý bol podľa záznamov zbúraný z dvoch dôvodov: prvý bol ten, že bol podmáčaný divokými bludnými vodami Váhu, a druhý ten, že už bol malý pre takú veľkú farnosť. V tom čase totiž patrili do nej okrem Nemšovej nielen Ľuborča, Klúčové, Trenčianska Závada a Borčice, ale i Horné Srnie a Rajkovec. Pre stavbu nového kostola na miesto starého rozhodlo najmä to, že vedľa neho bolo mýto na kráľovskej ceste.

Neskorobarokový kostol dal postaviť gróf Jozef Illesházy, ktorý sa však jeho posviacky už nedožil. Základný kameň kostola bol položený dňa 20. apríla 1762 a posvätený bol Jánom Pichnayom, teplanským dekanom, za asistencie nemšovského farára Jána Koštiaľa a Antona Gyattla, farára z Pruského. Ďalší prítomní boli: Ondrej Zimány inšpektor panstva a Štefan Ugronovič – notár trenčiansky. Stavba kostola bola dokončená v posledných dňoch júla 1766. Kostol bol dňa 29. septembra 1766 na sviatok sv. Michala slávnostne požehnaný dekanom z Trenčianskej Teplej Jánom Pichnayom. O 23 rokov neskôr, na sviatok Petra a Pavla, 29. júna 1789 kostol konsekroval nitriansky biskup František Xaver Fuks, ktorý v ňom uložil relikvie sv. Veneranda a Vincenta. Pod podlahou (dlažbou) kostola je krypta. V roku 1915 zasiahol kostol i zvyšok Nemšovej ničivý požiar s tragickými následkami. História opravenej veže po požiari však netrvala dlho. Na sklonku druhej svetovej vojny v roku 1945 bola veža odstrelená. Dva roky po vojne sa opäť začalo s rekonštrukciou veže. Dňa 4. marca 1956 bola vymenená dlažba v kostole. Pri týchto prácach bola krypta natrvalo uzavretá. Posledné nešťastie, ktoré zasiahlo najmä interiér kostola, bol ďalší požiar v roku 1961. Ten vznikol od mechu organa, ktorý bol z ručného ovládania prerobený na elektrický. Vznikli značné škody, zhorel starý organ, chór i niektoré maľby. V 70-tych rokoch došlo k viacerým zmenám v interiéri kostola (zaviedlo sa napr. vykurovanie plynom, elektrický pohon zvonov, ozvučenie, bol vymaľovaný kostol zvnútra i zvonku a iné). Dňa 21. 11. 1996 bol kostol vyhlásený za kultúrnu pamiatku.

Interiér kostola: V kostole sú tri oltáre. Nad hlavným oltárom je obraz sv. Michala Archanjela. Nad bočným oltárom vľavo (pri pohľade od hlavného vchodu kostola) je obraz sv. Anny s dieťaťom Máriou. Bočný oltár vpravo je ozdobený sochou sedembolestnej Panny Márie. Za prvým oblúkom vľavo vo výklenku je socha Božského Srdca Ježišovho (v minulosti tu stála drevená kazateľnica). Vpravo je krstiteľnica a nad ňou súsošie krstu Pána Ježiša a holubica – znak Ducha Svätého. Medzi tretím a štvrtým oblúkom vľavo (oproti bočnému vchodu do kostola) sú sochy: sv. Jozef s malým Ježiškom na rukách a sv. Anton Paduánsky ako pri modlitbe drží v náručí malého Ježiška.

Kostol v Nemšovej bol niekoľkokrát opravovaný a vymaľovaný. Naposledy to bolo v rokoch 2002 -2004 zásluhou vdp. dekana Antona Košíka, kedy došlo k vymaľovaniu kostola z vnútra i z vonku. Bola urobená nová fasáda, nová strecha, opravená bola veža.

Celá maľba kostola, to je viacero krásnych obrazov, ktoré tvoria jeden veľký celok. Nad svätyňou – na klenbe je veľký obraz Najsvätejšej Trojice a pod ním zo štyroch strán 4 menšie obrazy svätých evanjelistov. Na ľavej strane je Lukáš a Ján, na pravej strane Matúš a Marek. Na oblúku medzi bočnými oltármi v minulosti bol citát: „Oči moje budú otvorené a uši pozorné nad modlitbou toho, ktorý na mieste tomto, modliť sa bude.“ Tento citát už na oblúku nie je. Na druhom úseku klenby, nad bočnými oltármi sú dva obrazy. Vľavo Zvestovanie Pána, vpravo Návšteva Panny Márie u príbuznej Alžbety. V tretej časti klenby, v strede kostola je veľký obraz Nanebovzatie Panny Márie a štyri menšie obrazy. Vľavo sv. Agnesa a vdova a hrdinka Starého zákona Judita, vpravo sv. Mária Goretti a kráľovná Ester. V štvrtej časti klenby vľavo je obraz Narodenie Pána Ježiša a vpravo Zmŕtvychvstanie Pána. Pôvodné maľby z roku 1976 namaľoval majster Krajčo za pomoci pátra Prokopa. V roku 2003 boli maľby obnovené, oživené krásnymi farbami majstrom Jurajom Krajčom z Trenčína. V obrazoch sa často objavuje mušľa, ktorá symbolicky zobrazuje putujúci Boží ľud. Zobrazuje tiež videnie sv. Augustína o dieťati prelievajúcom mušľou more do jamky v piesku. Pripomína neschopnosť ľudského rozumu pochopiť Božie tajomstvá.

Steny kostola zdobia obrazy – 14 zastavení krížovej cesty. Tú daroval farskému kostolu istý nemšovský richtár, ako prejav vďaky Pánu Bohu za záchranu života. Stala sa mu totiž táto príhoda: Na mieste zvanom Dráhy prechádzal richtár na svojom koči. Možno sa mu splašili kone alebo sa zlomilo koleso, isté však je, že sa pán richtár i so svojím kočom zrútil do hlbokej rokle blízko cesty. Richtár prežil, ale ten pád bol hrôzostrašný. V kostole vzadu pred sklenými dverami vľavo je malá kaplnka s obrazom Panny Márie Ustavičnej Pomocí. Na bielu sobotu na tomto mieste býva Boží hrob. Vpravo je Ježiš Kristus na kríži. Pri nohách Pána Ježiša sú každý deň čerstvé kvety. V rokoch 2002-2003 bolo obnovené takmer celé vnútorné zariadenie kostola, obetný stôl, stôl Božieho slova (ambona).

 

 

Kostol po požiari v roku 1915     

 

Obnovená veža kostola

 

Kostol v 30. rokoch

 

Kostol pred rekonštrukciou – Pohľad z chóra na hlavný oltár a lustre       

 

Kostol pred rekonštrukciou – Hlavný oltár ukončený Božím okom a kované šránky

 

Kostol pred rekonštrukciou – Detail na kované šránky

 

Kostol pred rekonštrukciou – Neskorobaroková kazateľnica na Evanjeliovej strane     

 

Kostol pred rekonštrukciou – Krstiteľnica na Epištolovej strane

 

Kostol pred rekonštrukciou – Bočný oltár Božského Srdca Ježišovho na Evanjeliovej strane 

 

Kostol pred rekonštrukciou – Bočný oltár Panny Márie Lurdskej (predtým Bolestnej Matky Božej s dominantou Piety) na Epištolovej strane

 

Pôvodná výmaľba kostola – Klenba v presbytériu     

 

Pôvodná výmaľba kostola – Obraz Krista pribitého na kríž nad dverami sakristie

 

Pôvodná výmaľba kostola – Klenba v lodi

 

Krypta pred uzatvorením

 

Oprava veže, zostrelenej v roku 1945     

 

Oprava veže, zostrelenej v roku 1945

 

Pôvodný neskorobarokový chór z roku 1766     

 

Hrací stôl pôvodného pišťalového organa z roku 1772

 

Kostol po požiari v roku 1961

 

Rekonštrukcia kostola v 60. rokoch

 

Kladenie novej podlahy v 60. rokoch

 

Kostol po rekonštukcii – Pohľad na hlavný oltár

 

Kostol po rekonštukcii – Pohľad na chór